Bereczky Zoltán, Mészáros Árpád Zsolt, Szabó Péter Szilveszter

Menü

 
Személyesen
 
Felvételek
 

Egyebek

 

Bejelentkezés

Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 

Színészek

 
Na, hányan jártatok már itt?
Indulás: 2005-05-02
 

Darabok

Darabok

: Tündérkert (Nyíregyháza)

Tündérkert (Nyíregyháza)

  2006.01.02. 21:23

"Az istenadta boldogtalan" - így írja Móricz Zsigmond - és valahogy így vagyunk vele mi is.

1996. szeptember 18.

MÓRICZ ZSIGMOND
TÜNDÉRKERT
történelmi tanulság
színpadra alkalmazta: Venyige Sándor

BÁTHORY        MEGYERI ZOLTÁN , BEDE FAZEKAS SZABOLCS
PALOTSAY ANNA        GOSZTOLA ADÉL
BETHLEN        HORVÁTH LÁSZLÓ ATTILA
KÁROLYI ZSUZSANNA        PREGITZER FRUZSINA
IMREFFY        KEREKES LÁSZLÓ
IMREFFYNÉ        VARJÚ OLGA
GÉCZY        KOCSIS ANTAL
NAGY ANDRÁS        GADOS BÉLA
WEISS        TÓTH KÁROLY
KORNIS        HETEY LÁSZLÓ
KENDY        SZÁNTÓ SÁNDOR
KAMUTHY        HALÓKA ZSOLT
BÁNFFY        TÓTH TIBOR
BASA JÁNOS        PETNEHÁZY ATTILA
SZILASSY        MÉSZÁROS ÁRPÁD ZSOLT
ÉVUSKA        KÖVÉR JUDIT
BEBEK SÁRI        CSORBA ILONA
KORNISNÉ        HORVÁTH RÉKA
KENDYNÉ        BEDNAI NATÁLIA
KAMUTHYNÉ        VIRÁG KRISZTINA
JÁNOS        RÓBERT GÁBOR
JÓNÁS        TÓTH KÁROLY
AHMED        KOBLICSKA KÁLMÁN
A TÖRÖK KÖVET        BAJZÁTH PÉTER
A TÖRÖK TOLMÁCS        TŰZKŐ SÁNDOR
EGY ASSZONY        GEDAI MÁRIA

Díszlet: SZÉKELY LÁSZLÓ m.v.
Jelmez: TORDAY HAJNAL m.v.
Vívás: MEGYERI ZOLTÁN
Segédrendező: KÓKAI MÁRIA
Rendező: RAJHONA ÁDÁM m.v.

A darab:

"Az istenadta boldogtalan" - így írja Móricz Zsigmond - és valahogy így vagyunk vele mi is. Báthory Gábor erdélyi fejedelem, a magyar történelem rokonszenves Nérója, vagy Caligulája, hirtelen fellobbanó uralkodó zseni, aki egész fiatalon már fejedelem, s aki természetesen visszaél a hatalommal, de egyúttal - meglepő módon jól is él vele.
A történettudomány ugyan rámutat a rendkívüli uralkodóra, de legtöbbször tartózkodik vele kapcsolatban. Az erdélyi nemesi "középszer" hamar rádöbben arra, hogy Báthory nem a közepesek fejedelme. A középszer tartózkodása: összeesküvés, árulás, gyilkosság. "Gábris" fejedelem sem lelkéből, sem Erdélyből nem képes Tündérkertet teremteni. Neki a világ nem megfelelő, a világnak pedig ő. Ugye mindez ismerős? Szomorú megértéssel bólint rá Móricz Zsigmond, a magyar irodalom bölcse.

Az előadás:

A bemutató egy istenkísértő küzdelem az anyaggal. (Jelen írásban szükségképp el kell tekintenünk majd a prózai szövegek drámává alakításának elméleti kérdéseitől, mind a történelmi ismeretterjesztés elengedhetetlennek látszó követelményeitől. Ezért csak annak jelzésére szorítkozhatunk, hogy a könyvet színpadra alkalmazó Venyige Sándor nagyívű kísérletét a maga nemében páratlan vállalkozásnak minősítsük: olyan próbálkozásnak, amely egyszerre akar az epikus hömpölygésű regényből - a benne rejlő drámai lehetőségek nyomán – tragédiát csinálni, ugyanakkor a textus kínálta aktualitásokat észrevéve fölhívni a publikum figyelmét Móricz kevesek által olvasott regényfolyamára, ezáltal az Erdély – és magyarság kérdés megkerülhetetlen dilemmáira.
A nyíregyházi tündérkert – a föntebb vázoltak következtében – gesztus értékű lett. A “történelmi tanulság” keretein belül időtlen kérdéseket érintve szólni a múltról és a jelenről. (Maga Móricz egyik feljegyzésében azt vallotta: “Kitalálni egy régi kor életét csak annyit jelent, hogy az író a maga korát transzportálja a felkutatott és mesterségesen megállapított milliőbe.”)
Merthogy Erdélyről szólni sosem lehetett indulatok nélkül. Móricz mégis úgy akart, központba helyezve Báthory Gábort (1589-1613), s az általa álmodott világot. Báthory nála nagyratörő hős, zabolátlan indulatoktól fűtött merész politikus, aki “valami szépet és nagyot” akar cselekedni, aki Erdélyt “ a magyar fajtának boldog tündérkertjévé” kívánja tenni. Móricz Báthoryja az egységes Erdély élén ki akarja űzni a törököt Európából. (A történelmi Báthory – a ma hozzáférhető szakmunkák szerint is – a gátlástalan célratörés, a polgárokat könnyű kézzel kifosztó zsarnok, erőszakos, borissza, szoknyabolond, ellenfeleit kíméletlenül legyilkoló vad ösztönlény. Móricznál ragyogó fiatal fejedelem “tündérkirály”, aki ugyan az érzéki örömökbe belefeledkező, tobzódó, féktelen zseni, de a magyarságnak jövőt álmodó uralkodó.)
A nyíregyházi premier ezt a sokarcú történelmi figurát, s rajta keresztül az erdélyi sorshelyzetek ellentmondásait szándékozott fölmutatni. Venyige Sándor igyekezett elkerülni a tézisdráma kísértését, azt, hogy a darab a Báthory-Bethlen kérdésre szűküljön le. ezért bőven merített a Móricz kínálta mellékszereplők és egyéni tragédiák közül.
Az előadás első felét a gyakori színváltások következtében egyfajta töredezettség jellemzi. A zömmel rövid jelenetek szükségesek ahhoz, hogy a második rész tragikus ívei kirajzolódjanak, ám a két felvonás között ily módon fellépő arányeltolódás nehezíti a befogadást.
A produkció rendezője Rajhona Ádám a tragikum kibontására törekedett. Az első ötven perc szaggatottságát a konfliktusok elmélyülése és a végkifejlet felé haladva lendületesebb tempó követi: Rajhona a tömegjelenetek harsányságát az intim képek meghittségével ellensúlyozza. Látomását nagyban segíti Székely László mobil elemekből létrehozott díszlete, amely a terek szűkítésének – tágításának hatásos eszköze. A hősök fölé fenyegetően magasodó sötétszürke monstrumok börtönre asszociáltatnak, illetve Báthory egyik mondatát vetítik ki a térbe: “Tehát foglyok vagyunk, mint az ördögöt fog, s nem ereszti markából a pokol…” (Bethlen is mond effélét: itt van “Erdély, akin a pokol uralkodik”). Ebből az infernóból nincs menekvés.
Rajhona Ádám korrekt munkájának egyetlen pontja keltett némi zavart: a zárókép: a meggyilkolt Báthoryt Bethlen nem hagyja elzuhanni, míg a félig álló, félig lerogyó pózba merevedik, utódja elmondja értékelő monológját: “Báthory Gábor nagy lélek volt; a legkülönb, akit valaha ifjúban remélhettünk: igazi tündérkirályfi, de a tündérek nem e világra valók…” A bizarr beállítás nem járul hozzá a katarzishoz, inkább gyöngíti azt.
Báthory Gábor ellentmondásos alakját Megyeri Zoltán formálta meg. A kitűnő színész az őt fizikailag is alaposan próbára tévő szerepben érezhetően megküzdött önmagával: Megyerit alkata predesztinálja bizonyos szerepkörökre, a nagyhatalmú fejedelem megjelenítésekor nem a végzetes indulatok, a mámoros tobzódás megidézésekor, hanem a véglegesen egyedül maradó ember magányos perceiben volt hiteles. Ellenfelét a reálpolitikus Bethlen Gábort (1580-1629) Horváth László Attila kellő méltósággal idézte meg. Az ő higgadt Bethlene joggal hirdeti: “ A fejedelemnek…nem lehet olyan álmot álmodni, amilyet akar: csak amit lehet…Nem is csak amit lehet, de amit kell.”
A népes szereplőgárdából kiemelhető Pregitzer Fruzsina izzó Károlyi Zsuzsannája, Varjú Olga megalázott Imreffynéje, Gados Béla erőteljes Nagy Andrása, Hetey László lázadó Kornisa, Kocsis Antal Áruló Géczyje.
Az 1921-ben mérsékelten archaizáló nyelven írt , s hetvenöt év múlva (újra) életre keltett Tündérkert, benne a nemzetiségiek küzdelmeivel, a nagyralátó de elégő tervekkel aktuálisabb, mint valaha. Gondolkodásra, önvizsgálatra késztet. s talán: magának Móricznak az (újra)felfedezésére indít.

Nyíregyházi Napló - Karádi Zsolt

 
Kezd BMSZszel a Netet!

Legyen BMSZ a kezdőlapod!

 

Boldog névnapot! :)

 
Töltsd le / Nézd meg

 - Súgócsiga díjátadó 2006

 - Rudolf a Nap TVben 

 - Last Christmas az Mtv 1-en 

 
Tedd le voksodat! ;)
Melyik szám a kedvenced Árpitól?

Csend
Ezerszín
Indul a lábam
Úgy szeretlek téged
Te vagy a végzetem
Nem is hallottam még ezekről a dalokról
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
Előadások, ilyesmik
 
Operettszínház
 
Jegyirodák
 
Mennyi az idő?
 
Hányadika van?
2023. Szeptember
HKSCPSV
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
<<   >>
 

CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!